Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej
603 532 146

Ozonowanie

usuwanie brzydkich zapachów, stęchlizny, przywracanie świeżości pomieszczeniom po osuszeniu

Oferujemy Państwu usługi ozonowania, same lub jako część naszego procesu osuszania.

  • usuwanie brzydkich zapachów
  • dezynfekcja powietrza, w tym usuwanie roztoczy
  • usuwanie zarodników pleśni
  • ozonowanie pomieszczeń
  • sterylizacja wnętrza pojazdów i odświeżanie tapicerki samochodowej
  • usuwanie szkód po zalaniach i spaleniach

Czym jest ozon

    Ozon (O3) zawiera trzy atomy tlenu a nie dwa, jak tlen którym oddychamy. Ozon jest drugim, co do siły, sterylizatorem znanym człowiekowi, który niszczy bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy. Ozon występuje naturalnie w środowisku, głównie jako skutek wyładowań atmosferycznych w trakcie burz. Świeży zapach, jaki zauważamy po burzy, jest efektem naturalnego wytworzenia ozonu. Ozon powstaje także w wodospadach. Najczęściej słyszy się jednak o ozonie w kontekście warstwy ozonowej naszej planety. W niej ozon jest wytwarzany przez promienie ultrafioletowe słońca, chroniąc nas przed ich szkodliwym wpływem.

    Zdarza się, że każdy z nas jest poddany wpływowi zwiększonego stężenia ozonu przez krótki czas, np w korkach ulicznych lub gdy w wyniku działania sił natury ozon pozostaje bliżej ziemi niż normalnie. Wtedy stężenie ozonu bywa do 4-5 razy większe niż poziom normalny. Ozon jednak samoistnie wraca do stanu zwykłego tlenu w trakcie rozkładu i dlatego nie ma skutków ubocznych wpływu tak dużej dawki ozonu, bo czas jej działania jest ograniczony.

Działanie ozonu

    Kiedy ozon ma styczność z bakteriami, wirusami czy też zapachami dodatkowy atom tlenu niszczy je całkowicie poprzez utlenianie, kiedy to dodatkowy atom łączy się z utlenianą substancją. Z pozostałych dwóch atomów tworzy się czysty tlen. Przy całej swojej efektywności ozon jest bezpieczny, gdyż codziennie oddychamy powietrzem, w którym jest on zawarty. Ponadto człowiek wyczuwa jego zapach już na pozostałościowym poziomie stężenia, czyli takim gdzie ilość ozonu jest wyższa ponad wymaganą ilość, aby usunąć wszelkie skażenia w pomieszczeniu. Ozon w dużych stężeniach (1,5 cząsteczki na milion) posiada już tak silny zapach, że człowiek nie będzie w stanie przebywać w takim pomieszczeniu dłużej niż krótka chwilę, podobnie jak to jest w zadymionych pomieszczeniach. O ile jednak dym może nam zaszkodzić, to badania wykazały, że krótkotrwałe działanie ozonu w niezbyt zwiększonych stężeniach nie ma długotrwałych skutków zdrowotnych, podobnie jak nie szkodzi nam stanie w korku w godzinach szczytu.

Powstawanie i znikanie ozonu

    Dwie główne drogi powstawania ozonu to:

  • ultrafioletowa - w górnych warstwach atmosfery, w zderzeniu z promieniowaniem słonecznym
  • wyładowanie koronowe - np. podczas burz, metoda wykorzystywana przez większość urządzeń generujących ozon, które stymulują powstanie błyskawicy. Poniższy schemat ilustruje działanie takiego urządzenia.
ozonowanie, schemat działania ganeratora

    Ozon rozpada się w wyniku naturalnego rozkładu oraz w wyniku utleniania z materiałami organicznymi wywołującymi nieprzyjemne zapachy, np. bakteriami. Pozostałościowy ozon, czyli ten, który nie ma już materiału do utlenienie, wraca do stanu czystego tlenu z prędkością połowy swego stężenia co pół godziny. Oznacza to, że po każdych kolejnych 30 minutach ilość pozostałego ozonu będzie się zmniejszać o połowę w stosunku do stanu sprzed 30 minut. W praktyce okres połowicznego rozkładu wynosi mniej niż 30 minut zależnie od temperatury, ilości bakterii i innych skażeń powietrza. Ozon, więc mimo całej swojej siły, nie jest trwały - wykonuje swoje zadanie i znika.

Czy zapach nie powróci?

    Nie powróci. Prawidłowo wykonane ozonowanie niszczy źródło zapachu. Przy zawilgoceniu ważne jest jednak także usunięcie wilgoci, która powoduje zapach stęchlizny. Bez osuszania zapach może powrócić. Dlatego w przypadkach zawilgocenia nasza firma oferuje ozonowanie razem z jednoczesnym osuszaniem.

Ozonowanie pomieszczeń mieszkalnych

Sypialnia: Usuwa alergeny (roztocza, pleśnie, grzyby, pyłki).
Kuchnia: Usuwa gryzonie i insekty (karaluchy, mrówki, muchy, komary)
Salon: Trwale usuwa zapach dymu papierosowego oraz inne zapachy, sterylizuje meble tapicerowane, dywany i zasłony usuwając bakterie i wirusy. Niszczy wszystkie zapachy odzwierzęce, insekty niszczące meble drewniane, pleśń i grzyby, atakujące obrazy i ściany.
Strych, piwnice i garaże: Usuwa szkodniki, insekty i gryzonie, pleśń i grzyby, nieprzyjemne zapachy spalin i benzyny.

    Ozonowania używamy do sterylizacji pomieszczeń po chorobach domowników oraz do usunięcia zapachu moczu i kału.

    Po remontach możemy usunąć zapach świeżej farby i lakieru.

Ozonowanie pojazdów

    Usuwamy nieprzyjemne zapachy, bakterie, alergeny, grzyby, dym papierosowy z wnętrz pojazdów. Polecamy nasze usługi na przykład podczas przygotowania auta do sprzedaży. Ozonujemy ciężarówki, autobusy, autokary, tramwaje, taksówki usuwając całkowicie zapachy z wnętrza, jednocześnie sterylizując układy wentylacyjne i klimatyzacyjne pojazdów.
Zapraszamy do kontaktu z nami:
ul. Witkacego 4B, 26-606 Radom
Tel: 603 532 146
E-mail: biuro@lucasso.pl
Dołącz do nas na: